آموزش وردپرس طراحی سایت بدون برنامه نویسی دانلود قالب وردپرس قالب رایگان وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس قالب سارا

نادر عناصری؛ هم استاد مسلم تعزیه و هم استاد خاطره‌ساز هنرهای زیبا|خبر فوری


نادر عناصری در ۱۸ آذر ۱۳۱۶ در اردبیل دیده به جهان گشود. پدرش زنده یاد علی عناصری، ملقب به معین البکاء، استاد مسلم تعزیه بود.

در دوران کودکی به دلیل اشتهار پدر به تعزیه خوانی و مداحی، فرزندان نیز به طور حرفه ای در نقش های مختلف در تعزیه ها ایفای نقش می کردند که نادر نیز از این قاعده مستثنی نبود. عناصری دارای چهار برادر و چهار خواهر بود که ناصر به معاونت وزارت فرهنگ و هنر رسید ، صابر معاون اداره کل تاتر شد و جابر به عنوان یک محقق نامدار و استاد برجسته، سالها در دانشگاههای معتبر کشور به تدریس پرداخت. او در خانواده ای هنردوست، فرهنگی و مذهبی زیر نظر تعالیم والدین رشد کرد و تا کلاس دهم را در اردبیل خواند و به دلیل علاقه وافر و محدودیت ادامه تحصیل در رشته ادبیات فارسی، عازم تهران شد و پس از اخذ دیپلم در رشته زبان و ادبیات فارسی در سال ۱۳۳۶ وارد دانشگاه تهران شد.

دوران دانشجویی عناصری با تلمذ از استادانی چون بدیع الزمان فروزانفر، جلال همایی، دکتر محمد معین، ذبیح الله صفا، پورداود، کاردان، مدرس رضوی، بدیع الزمانی، مادام نفیسی، مستر بلچر، دکتر سیاسی و صدیق اعلم سپری شد.
همزمان با تحصیل پس از پذیرش در آزمون به استخدام اداره کل هنرهای زیبا در آمده و به تدریس در مرکز ملی موسیقی می پردازد. دیری نمی گذرد که به درخواست خودش به هنرستان های هنرهای زیبای تهران منتقل می شود. این دوران که مصادف بود با دوران مدیریت علی کریمی ( ١٣٣٨)، به مدت حدود ١۵ سال به طول می انجامد تا در سال ۱۳۵۵ به عنوان معاون رایزنی فرهنگی ایران در بغداد منصوب می شود و به همراه خانواده به مدت سه سال به کشور عراق اعزام می شوند. پیش از عزیمت به عراق عناصری مدتی را هم به عنوان رئیس اداره امور کتابخانه های تهران و همچنین معاون دبیرخانه هیآت امنای کتابخانه های کل کشور خدمت می کند. سمتی که پس از بازگشت به تهران در سال ۵۸ مجددا در آن ابقا می شود.

نادر عناصری در اوایل دهه شصت از خدمت دولتی بازنشسته می شود و پس از چندسال ارتباط غیر رسمی با هنرستانهای هنرهای زیبا در زمان تشکیل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران و مدیرکلی آقای واعظی در اوایل دهه هفتاد، مجددا در هنرستان هنرهای زیبای پسران تهران به عنوان استاد مدعو رشته ادبیات و سمت های دیگری چون معاونت هنرستان، مسئول امور اداری مالی معاونت هنری و مسئول امور هنرستانهای اداره کل ارشاد اسلامی استان تهران دعوت به کار می شود. اشتغال به کار مجدد عناصری در هنرستان، مصادف با مدیریت سید حسن بنی حسینی، پانزدهمین مدیر هنرستان پسران بود و تا دوران مدیریت جلال متولی ادامه یافت.

عناصری از مجموع ۱۷ مدیر هنرستان از آغاز تا کنون، تجربه کار و همنشینی با سیزده تن از آنان را داشته و به تنهایی تاریخچه بیش از سه چهارم هنرستان را در دل خود محفوظ دارد.
او شاعر، مداح، تعزیه خوان و معلمی برجسته است و تعداد کثیری از استادان امروز در حوزه هنرهای تجسمی به واسطه حضور او در هنرستان، یا شاگردی او و یا همکاری با استاد نادر عناصری را تجربه کرده اند. رابطه صمیمی و به دور از قیل و قال اداری و آموزشی عناصری با همکاران و شاگردانش، همواره زبانزد بوده و همین امر سبب شد وی به عنوان یکی از محبوب ترین و خاطره سازترین استادان دروس عمومی در هنرستان های هنرهای زیبا باشد.


مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش وردپرس طراحی سایت بدون برنامه نویسی دانلود قالب وردپرس قالب رایگان وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس قالب سارا
آموزش وردپرس طراحی سایت بدون برنامه نویسی دانلود قالب وردپرس قالب رایگان وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس قالب سارا